Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu a w raz z nim w Twoim ogrodzie zagościło oczko wodne, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Tutaj dowiesz się jak zadbać o swój własny „prywatny staw”.
Kilka sposobów na uchronienie przed oczka wodnego przed zamarznięciem
Przypuszczalnie, jeżeli zdecydowałeś się na założenie oczka wodnego, to najprawdopodobniej postanowiłeś również, że aby zapełnić pusty staw tchniesz w niego życie i wpuścisz do niego rybki.
Jeżeli rybki zadomowiły się już na stałe w Twoim oczku wodnym, to nie ma konieczności przenoszenia ich na zimę do domowych warunków. W prawdzie niektórzy właściciele rybek decydują się je przezimować w akwariach, które trzymają w piwnicach, inni z kolei mają jeszcze ciekawsze metody przetrzymywania tych wodnych zwierzątek, możesz być jednak pewien, że jeżeli nie dopuścisz do zamarznięcia oczka wodnego w największe mrozy, to Twoim rybkom nie grozi żadne niebezpieczeństwo.
Bardzo często stosowane sposoby podejmowane przez właścicieli oczek wodnych są te najprostsze, wręcz banalne, nie wymagające wkładu finansowego metody. Jedną z częściej spotykanych jest ta, w której pozostawiamy na tafli wody piłkę lub kawałek unoszącego się drewna. Jeżeli staw przymarza możemy po pozostawionym przedmiocie polać wrzącą wodą. Jest to nieinwazyjna metoda, która pozwoli mieszkańcom naszego stawu na swobodne, bezstresowe oddychanie.
Metody na pozostawienie oczka wodnego bez opieki
Jeżeli jednak wiesz, że nie możesz sobie pozwolić na to, żeby kilka razy dziennie doglądać swojego oczka wodnego, to są na to gotowe rozwiązania.
Bardzo popularne na ten moment są tzw. osadniki, czyli takie urządzenia, które składają się z ogrzewania niskonapięciowego oraz małej pompy.
Jak to działa? Ciepło, które wytwarza agregat sprawia, że lód topnieje, bez względu na to, jak gruba jest jego warstwa. Kanały odpowietrzające zapewniają stały dostęp do tlenu naszym rybkom, dzięki czemu nie musimy się przejmować, że nieoczekiwanie pozdychają.
Jeżeli zdecydujesz się na pomoc w utrzymaniu dostępu do tlenu swoim rybkom tą właśnie metodą, to przy wyborze urządzenia konkretnej marki kieruj się nie tylko ceną, ale również odpornością na mróz jaką sugeruje producent.
Czym wspomóc się w przypadku zapowiadanych długotrwałych mrozów?
Jeżeli prognozy pogody nie napawają optymizmem, to warto również rozważyć urządzenia, które wspomogą nas przy długich i uciążliwych mrozach.
W marketach budowlanych dostępne są pompy grzewcze, które działają na tej samej zasadzie, co grzałki grzewcze, czyli uruchamiają się same, jeżeli zachodzi taka potrzeba.
Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań tego typu. Jedną z ciekawszych i sensowniejszych finansowo proponuje nam.
Decydując się na wspomniane rozwiązania weź pod uwagę cenę, wygodę użytkowania i trwałość urządzenia. Z pewnością jest to decyzja jaką należy dobrze przemyśleć, ponieważ urządzenia tego typu mogą nam ułatwić życie nie tylko na jeden sezon.